Brijac Ovdje je jednostavnije objašnjeno - https://www.index.hr/vijesti/clanak/wall-street-fondovi-izgubili-milijarde-jer-ih-je-nadmudrila-ekipa-s-reddita/2250142.aspx
Ovaj dio je u biti najvažniji za ovu situaciju:
Sada, za one koji ne znaju, treba objasniti kako točno funkcionira shorting. Investitori koji vjeruju da će neka dionica početi ili nastaviti gubiti na vrijednosti mogu se kladiti na njen pad tako da je "posude" od brokera, uz obavezu da će mu je u nekom zadanom roku vratiti, uz proviziju. No čim je dobiju od brokera, prodaju je na burzi po njenoj aktualnoj cijeni.
Zatim, kad dođe vrijeme da je vrate, ponovo je kupe na burzi kako bi mogli ispuniti svoju obavezu i vratiti je. Ako je dionica, primjerice, vrijedila 10 $ kad je ulagač proda, a zatim pala na 5 $ u trenutku kad je mora opet kupiti i vratiti, to znači da je ulagač ostvario profit od 5 $ na toj dionici - minus provizija brokeru koja obično raste s vremenom, poput kamata.
To, naravno, sa sobom nosi rizik. Ako dionica, nasuprot predviđanju ulagača, u međuvremenu poraste na 15 $, on će ustvari izgubiti 5 $. A ako dionica nastavi rasti, short-selleri je se moraju riješiti, odnosno ponovo je kupiti i vratiti vlasniku što prije kako bi im gubitak bio što manji.
Vukovi s Wall Streeta upali u zamkuNo short-selleri su tu upali u zamku koju im je ekipa s Reddita, masovno kupujući i zadržavajući dionice GameStopa pomoću aplikacija kao što je Robinhood, postavila. Dionica je zbog masovne kupnje počela naglo rasti. A budući da su špekulanti s Wall Streeta kolektivno posudili više od 100% dionica GameStocka, a reditovci koji su ih sada kupili ne namjeravaju ih prodati, dionica GameStopa odjednom je postala tražena i teško dostupna roba na burzama. A to je, naravno, u skladu s elementarnim zakonom ponude i potražnje, dovelo do još eksplozivnijeg rasta ove dionice.