Web Development rasprave/preporuke/problemi
Što mislite je li oke za nekoga tko bi htio raditi React ili Angular da krene s Wordpress-om, da to radi neko vrijeme i onda se polako prebaci na Javascript pa na kraju ubaci i React/Angular?
- Uređivano
Brijac Iskreno, preporučio bih ti da sam radiš od nule. Dakle HTML i CSS pa dodaj na to JavaScript i/ili malo PHP-a. Sve se to spoji na bazu pa se malo poigraš SQL-om. Onda fino kreni na Angular jer ima odličnu dokumentaciju i stvarno vrhunski složen uvodni projektić na njihovoj stranici (Angular Hero App). Navodno i Vue ima solidnu dokumentaciju, no nisam ga koristio. React ćeš pišati krv ako kreneš prvoga ga raditi jer je Facebook uložio truda u pristupačnost koliko i u zaštitu podataka svojih korisnika. Kad poloviš jedan od ta tri, ostali se pretvore u hvatanje njihovih posebnosti, no osnovne principe ćeš razumijeti i lakše se u njima i snaći. Također, nemoj podcijeniti znanje OOP-a.
- Uređivano
Brijac Što je Fićo rekao, a ako baš krećeš u Wordpress vode onda naravno možeš sam pisat svoj HTML u sklopu njega, i naravno Javascript da upravljaš HTML-om, jer Wordpress je ništa više nego HTML koji je već predefiniran u sklopu samog CMS-a, a PHP mu je glavni dio sklopke. Sve to kačiš na bazu. Problem je što sve dolazi skoro pa posloženo i tu ćeš teže razumjet materiju, više ćeš učiti framework nego jezike.
Za React nemam pojma od kuda krenuti jer ga nisam koristio.
Angular from scratch može, no za korištenje Angulara moraš poznavati HTML, CSS, i naravno Typescript u kojem pišeš kod između, te u samim Angular komponentama, rutama, storama itd.
VueJs je po meni bolji framework jer je pristupačniji a ima sve što i Angular, i to bolje jer je rađen po uzeru na njega i popravili su neke nebuloze koje Angular ima. No Angular je daleko rasprostranjeniji i lakše je nać obilje dokumentacije, solucija za probleme i sve što ti srce poželi.
OOP - bitno za sve živo osim ako ne želiš pisati kod u jednom fajlu i imati jakuševac javascript funkcija.
foggy Za React nemam pojma od kuda krenuti jer ga nisam koristio.
Od suza i tuge, eto odakle... Na jesen sam morao neki projektić napraviti u kombinaciji Spring + React, mogao sam sam birati što će biti Frontend, ali reko idem naučiti malo Reacta. Uvjerim ja sebe da ću to brzo pohvatati, ipak sam radio u Angularu. Oću kurac. Nije težak, samo je... Čudan.
Za one koji se žele uputiti u nezaboravnu avanturu psovki i Reacta, preporučam Bezkoderov jednostavnu CRUD aplikaciju koja u pristojnoj mjeri prati načela clean codea.
Angular from scratch može, no za korištenje Angulara moraš poznavati HTML, CSS, i naravno Typescript u kojem pišeš kod između, te u samim Angular komponentama, rutama, storama itd.
Zaboravio sam na TypeScript, no ako netko prije toga krene s JavaScriptom i razumije osnovne paradigme OOP-a, mislim da će se ok snaći. Ako išta, meni je osobno TypeScript draži od čistog JavaScripta. Volim malo više reda u kodu nego nereda.
VueJs je po meni bolji framework jer je pristupačniji a ima sve što i Angular, i to bolje jer je rađen po uzeru na njega i popravili su neke nebuloze koje Angular ima.
Baš si razmišljam u kojem smjeru ići s diplomskim i Vue me za sada najviše privlačio. Jedini u kojemu nisam radio kada govorimo o tri kralja Frontenda i mislim da će na kraju i biti konačan odabir.
Fico Zaboravio sam na TypeScript, no ako netko prije toga krene s JavaScriptom i razumije osnovne paradigme OOP-a, mislim da će se ok snaći. Ako išta, meni je osobno TypeScript draži od čistog JavaScripta. Volim malo više reda u kodu nego nereda.
Da, međutim izvesti klasu u javascriptu i Typescriptu nema veze jedno s drugim (iako to nisu klase nego funkcije na dnu), tako da neke stvari budu skroz simple u typescriptu, i typescript ima tip podataka, interface i puno toga što ti treba ako želiš kod dovesti u red. Ne znam više iskreno kako bi koristio vanilla JS nakon typscripta, sve projekte sam prebacio na typescript, osim svog weba
Fico Baš si razmišljam u kojem smjeru ići s diplomskim i Vue me za sada najviše privlačio. Jedini u kojemu nisam radio kada govorimo o tri kralja Frontenda i mislim da će na kraju i biti konačan odabir.
Uzmeš njega i pogledaš kakav store imaju, skombaš najbolje i imaš angular na steroidima koji ima i smisla. Najgore od svega što godišnje dođe valjda 6 major verzija oba frameworka, pa ti to sve prati. Nije velik skok, ali ono.
Nedavno sam se po prvi put susreo sa VueJs i pao mi je mrak na oči na prvu. Malo kasnije, kada sam (ne svojevoljno, naravno) ušao i počeo se minimalno koliko je potrebno baviti s tim mi je u biti super kako je posloženo, točno znaš gdje što trebaš tražiti a i dokumentacija je top. Tako da bi moj osobni izbor kada bi morao detaljno ući u nekakav Js, to vjerojatno bio Vue ali i za njega je potrebno prvo upoznati se sa ostalim osnovama kako su ostali i rekli.
Inače, do tad nisam ni čuo za vue, previše je zasjenjen od strane angulara i reacta tbh
Hvala ekipa.
Meni je ovo recimo bilo super za učenje Reacta, kasnije radiš i s MongoDB, Node.js, a dotiče se i Typescripta, React Nativea itd. Na dnu je popis poglavlja. Iako, mislim da trebaš biti već upoznat barem s nekim osnovama kako bi mogao pratiti bez poteškoća.
Evo, čisto savjet, ako ćete raditi mobilne aplikacije i koristiti Android Studio, uzmite si 128TB RAM-a da izbjegnete BSOD.
- Uređivano
Pozdrav ljudi, molio bi pomoć.
Dakle radi se o programskom jeziku pythonu, ako mi netko može pomoći riješiti zadatak, inaće, riješit ga mogu i sam, ali volio bi dobiti obrazloženje cijelog code-a koji je napisan, pa eto ako netko ima vremena da mi pomogne.
Radi se o sljedećem, u napisanom codeu ispod, potrebno je promjeniti code tako da se preskoče parni brojevi, a logika isključivo primjeni na neparne brojeve, također se mora iskoristiti izjava "continue" kako bi se preskočilo ponavljanje petlje.
n = int(input())
for x in range(1, n):
if x % 3 == 0 and x % 5 == 0:
print("SoloLearn")
elif x % 3 == 0:
print("Solo")
elif x % 5 == 0:
print("Learn")
else:
print(x)
Ne znam kako ga code prikazem preglednije od ovoga (kao sto sam vidio ranije u nekim postovima), koristim SoloLearn za sada i malo sam se pogubio kad su pocele naredbe "for" "in" "range" i znakovi poput "%" sto nisam uspio pohvatati. Pa eto ako ima dobra dusa za jednog nooba da objasni.
- Uređivano
Program koji je napisan uzima unesene brojeve i prolazi kroz njih. U slučaju da je broj djeljiv sa 3 i 5 ospisuje Sololearn, u slučaju da je samo sa 3 ispisuje Solo, samo sa 5 ispisuje Learn, a ako nije ništa od toga ispisuje sam broj.
operator % znači modulo, odnosno ostatak djeljenja, broj je djeljiv sa nekim brojem ako je njegov modulo == 0. Da bi provjerio da li je broj paran moraš provjerit da li je taj broj % 2 == 0 odnosno da li je djeljiv sa 2. Naredba continue preskače trenutni krug petlje i nastavlja sa sljedećim. Tvoj cilj je provjerit da li je broj djeljiv sa 2 na početku petlje i preskočit obradu tog kruga ako je odnosno:
if x % 2 == 0: " ako je broj djeljiv sa dva"
continue "preskoči ovaj krug petlje i nastavi sa sljedećim"
Ne zanam da li sam baš najjasnije objasnio i da li trebaš još detalja.
Odma sam prepoznao coding challenge, to je Fizz Buzz. Challenge koji je vaki programer u procesu ucenja morao proci. Sjecam ga se kad sam poceo uciti JS.
sanzo defitivno si mi rasvijetlio s obzirom na sve sto mi se vrtilo po glavi, hvala ti, ali i dalje ne kontam dovoljno da mi je sve potpuno jasno i da mogu rijesiti zadatak, manjka mi jos vjezbe i logike oko toga, tako da cu se svakako vratiti par koraka unazad da bolje baratam sa funkcijama.
bosscorelli da to je Fizz Buzz challenge, jos mi je pretesko, ali ne planiram zadirati dalje dok mi to ne bude potpuno jasno svakako.
- Uređivano
Nightyx Ovo što je @sanzo rekao je sve točno, ja ću se samo nadovezati komentarom linije po linije pa možda možeš onda i točno reći što ti još nije sjelo pa se raspišemo.
n = int(input())
Ova linija koda traži da se u varijablu n
spremi jednu int
vrijednost (cijelobrojna) koju korisnik unosi preko sučelja. Unos je omogućen korištenjem input()
funkcije. Kada naiđeš na neku funkciju, a da slučajno nije napisano već na stranici kako funkcionira, dobra je praksa pogledati direktno u dokumentaciju ili neki provjereni vanjski izvor, poput W3Schoolsa.
Konkretno, za input()
i varijante korištenja te funkcije baci oko na https://www.w3schools.com/python/ref_func_input.asp.
for x in range(1, n):
Ovo je Pythonova definicija for
petlje u kojoj kaže da petlja prolazi svaki broj od 1 pa do n-1
. Ako pogledaš gore, vrijednost dobivenu iz int(input())
spremamo u varijablu imena n
. Iz toga možemo zaključiti da je broj koji smo unijeli broj do kojeg će for
petlja ići. Ako je n=6
, for
petlja će proći svaki broj od 1 do 5. Kada odabere jedan od tih brojeva, spremi ga u varijablu x
za koju onda provjerava nekoliko različitih stvari. Kao prvo, koristi modulo operator koji je @sanzo vrlo jednostavno opisao kako funkcionira. Prvo provjerava je li taj broj djeljiv s 3 i 5. Ako je djeljiv s oba broja, ispisat će SoloLearn
. Ako nije, onda nastavlja provjeru je li djeljiv s 3. Ako ne zadovolji taj uvjet, provjerava je li djeljiv s 5, a ako ni to ne zadovoljava onda samo ispisuje taj broj.
Ako se zadržimo na tome da je n=6
, onda bi ispis ovog isječka bio sljedeći:
1
2
Solo
4
Learn
Kao što vidiš, vrijednosti u range(x, y)
funkciji kreću od x
pa sve do y-1
pa na to vrijedi pripaziti.
Fico ajme, da mi ovako netko objasnjava, di bi mi kraj bio hvala, puno mi je jasnije.
E sad
n = int(input()) - ova funkcija trazi da se neki upisani broj (u ovom slucaju intenger) spremi u varijhablu "n"
for x in range(1, n): - ova funkcija kaze da "x" prolazi kroz sve brojeve od 1 do "n"
if x % 3 == 0 and x % 5 == 0: - ako je x ostatak broja djeljiv sa 3 jednak nuli i x ostatak broja djeljiv sa 5 jednak nuli
print("SoloLearn") - ispisat će SoloLearn
elif x % 3 == 0: - ako je samo djeljiv sa 3
print("Solo") - ispisat će Solo
elif x % 5 == 0: - ako je djeljiv samo sa brojem 5
print("Learn") - ispisat će Learn
else: - inaće
print(x) - ispisati "x"
Molim te me ispravi ako sam negdje pogriješio, e sad ja moram upotrijebiti izjavu "continue", kako bi nastavio niz i promjeniti code tako da prekaće parne brojeve i i promjeni se isključivo na neparne……e sad, odakle da počnem i kako da to napišem u ovaj code, naravno da mi bude jasno….
Btw oduševljen sam na pomoći ovdje i hvala na tome <3
Nightyx E sad
n = int(input()) - ova funkcija trazi da se neki upisani broj (u ovom slucaju intenger) spremi u varijhablu "n"
for x in range(1, n): - ova funkcija kaze da "x" prolazi kroz sve brojeve od 1 do "n"
if x % 2 == 0: - ako je x ostatak broja djeljiv sa 2 jednak nuli
continue - preskoči sve ostale korake u for petlji za ovaj broj i nastavi na sljedeći broj u nizu
if x % 3 == 0 and x % 5 == 0: - ako je x ostatak broja djeljiv sa 3 jednak nuli i x ostatak broja djeljiv sa 5 jednak nuli
print("SoloLearn") - ispisat će SoloLearn
elif x % 3 == 0: - ako je samo djeljiv sa 3
print("Solo") - ispisat će Solo
elif x % 5 == 0: - ako je djeljiv samo sa brojem 5
print("Learn") - ispisat će Learn
else: - inaće
print(x) - ispisati "x"
Molim te me ispravi ako sam negdje pogriješio, e sad ja moram upotrijebiti izjavu "continue", kako bi nastavio niz i promjeniti code tako da prekaće parne brojeve i i promjeni se isključivo na neparne……e sad, odakle da počnem i kako da to napišem u ovaj code, naravno da mi bude jasno….
Btw oduševljen sam na pomoći ovdje i hvala na tome <3
Evo dodane linije u tvoj kod gore.