buz Ispada da ne razumijem što je inflacija i kako utječe, no nije uopće u tome poanta. Govorim o tome da je riječ o firmi koja je godinama forsirala loše prakse u kojima je naplaćivala svaki mogući aspekt svojeg ekosustava i ljudi su to tiho gutali jer je riječ o predivnom Sonyju. Nema igre koja je vrijedna cijene od 80€ i kada su spomenuli povećanje cijene, rekli su kako je to da bi se osigurala kvaliteta igara. Horizon: Forbidden West pola godine nakon izlaska ima problema s bugovima, trebalo im je nekoliko mjeseci da poprave performance mode, a Gran Turismo 7 i dalje ima mikrotransakcije koje su činile okosnicu ekonomije prilikom izlaska igre. Naplaćuje se igranje online i nova struktura PS+ pretplate je namjerno segmentirana na kompliciran način da se ni kupac ne može snaći pa kupi što god. Podijelili su igre na PS4 i PS5 verzije i naplaćuju ih više ili manje, ovisno o grafičkim postavkama. Remake skoro 10 godina stare igre naplaćuju 80€ iako prema svemu do sada viđenom je više riječ o remasteru.
Bonusi za radnike? Isplatili su ogroman bonus nakon akvizicije Bungieja jer je to redovna praksa za zadržavanje stručnog kadra kojeg jednostavno ne žele izgubiti. Cijene ne prate inflaciju, već skaču više od inflacije i podižu se nakon kontinuiranih objava o rekordnim prodajama, kako konzola, tako i igara. Korona ne da im je donijela rekordne rezultate o kojima nisu ni mogli sanjati, već se dogodila i promjena u radnoj kulturi zbog koje dio zaposlenika može raditi i od doma. Nigdje nisam vidio da se hvale time kako su povisili plaće u korak s inflacijom developerima, testerima, analitičarima, piscima i ostalom kadru koji im radi igre.
Osim igara, prodaju i vjerojatno najskuplje televizore na tržištu i imaju druge branše u koje su uključeni, poput periferije.
Godinama iskorištavaju vjernost i naivnost kupaca i sada taj abnormalan rast koji su ostvarili žele zadržati netaknutim, nešto što je toliko nerealistično da i Netflix radi jednaku grešku povećanjem cijene svoje pretplate. Oni ne bi propali zbog inflacije, održali bi profit, samo on ne bi bio jednako visok kao što je bio dok su njihove apsurdne pretplate i plaćanja bili ljudima relativno prihvatljivi.
Tako da da, Sony je samo jedna ogromna pohlepna firma kao i Microsoft i ostali velikani industrije koji se izvlače iz sranja pomoću poreznih olakšica o kojima obični građani većine zemalja mogu sanjati. Da govorimo o nekoj manjoj firmi, rekao bih da si u potpunosti u pravu. Kada je riječ o firmi koja može nakon korone izvršiti akviziciju od $3.6mlrd, onda im ne vjerujem da moraju dizati cijene konzola da opstanu i pregrme turbulencije.
Inače, Microsoft i Nintendo su nakon Sonyjeve najave izašli u javnost i rekli da ne dižu cijenu svojih proizvoda.