Dosta igrača i gaming novinara već skoro desetljeće navješta i priziva kraj fizičkih konzola, fizičkih medija na kojem su pohranjene igre i kraj vlasništva kupljenih igara, odnosno njihovu slobodnu razmjenu. Microsoft je pokušao još prošlu, Xbox One generaciju otvoriti sa restrikcijama vlasništva igara, Always Online i Online Aktivacijom. Potez koji je Playstation marketinški maksimalno i promptno iskoristio i koji je uveliko odnio sav goodwill koji je XBox brand ponio iz uspješne X360 generacije.
Što se tiče samih Game Streaming servisa Sony je najavio PS Now uslugu prije 10 godina, na CES-u 2014. godine, za PS4, kasnije i za PS Vita, Samsung i Bravia platforme, da bi 2015. usluga zaživjela i u Europi i imala je u ponudi nekih 400 PS3 igara za pretplatu od $20 kojom je omogućen pristup cijelom katalogu, a bilo je moguće i iznajmljivati pojedinačne igre. PSNow je nastao na Cloud Streaming tehnologiji koju je Sony preuzeo kupivši GAIKAI i tehnologiju od sad već bivšeg ONLive servisa.
2018. godine Sony je ukinuo podršku za Samsung i Sony TV, PS Vitu i okrenuo se ponudi isključivo na PS4 i PC dodavši još i ponudu PS2 igara gdje je broj igara u katalogu narastao na 800.
Četiri godine kasnije, PS Now je 2022. godine transformiran i integriran u redizajnirani PSPlus pretplatnički model koji u Premium varijanti za $150 godišnje osim Streamanja igara nudi i pristup PS3 klasicima, Demoima igara, Game Catalogu sa više stotina naslova, Ubisoft+ servisu i katalogu igara i ostalim prednostima koji su uključene u povoljnije PSExtra i PS Plus modele.
Stream se izvodi, ovisno o vašoj internet vezi i samoj igri do 4K kvalitete.
Što se tiče Xboxa , Microsoft je svoju streaming uslugu, Xcloud, baziranu na Azure serverima teasao 2018. godine, službeno najavio godinu kasnije, da bi je 2020. godine službeno dodao u XBox Game Pass Ultimate pretplatnički model. Usluga je tada imala ponudu od 180 igara da bi u međuvremenu narasla na 380 igara.
Službeno XCloud je još uvijek u Beta fazi nakon 4 godine. Usluga streaminga preko XClouda je dostupna u 30ak zemalja (nije službeno dostupna u Hrvatskoj, odnosno sa hrvatskim accountom) za cijenu od $17 mjesečno($204 godišnje) bez povoljnije ponude za cijelu godinu i nešto je skuplja od PS Premium(150 dolara za 1 godinu). S tim da prvih 14 dana u mjesecu košta 1 dolar. Uz najskuplji tier Gamepass pretplate dobija se i pristup Online Multiplayer, EA Plus katalogu, Gamepass katalogu sa 380 uključenih igara i dodatnim prednostima jeftinijih modela.
XCloud Game Streaming je dostupan i na iOS i Android platformama sa 180 igara koje podržavaju i touch kontrole.
Kvalitetu ta dva streaming servisa analizirao je i Digital Foundry u novom videu i iznenađujući je podatak da bez obzira na veću cijenu i bez obzira streamali sa Series X ili S, uređaj će se uvijek spojiti na server koji prikazuje maksimalno 1080p sa potpuno istim postavkama kao na Series S uključujući i lošiji frejmrejt nego na SX, dok na PSPremium igre idu do 4K sa normalnim PS5 postavkama u 60fps i podrškom za 5.1, 7.1 i Tempest 3D zvuk. Jedino u slučaju streamanja PS3 igara maksimalna rezolucija je 720p.
Tu je i razlika da čak i instalirane PS5 igre možete streamati, dok je kod XClouda moguće streamati samo igre koje nisu instalirane.Naravno kod streamanja treba u oba slučaja uzeti u obzir input lag koji ovisno o internet vezi može biti dramatičan, pogotovo kod fast paced igara. Osobno sam probao God of War 1, GOW3 i bilo je igrivo, iako primjetno drukčije nego kod instalirane verzije.
Tehnologija nije više u povojima, ali još ni dovoljno zrela za masovni proboj na tržište.