Microsoft je kupio Activision Blizzard za 70 milijardi dolara
Slažem se s Wekyjem. Ako su godinama u pozadini pričali s Bethesdom i Activisionom, teško mi je NE ZAMISLITI da već godinama pričaju/pregovaraju s Valveom. S prvom naznakom problema unutar kompanije idu i oni Microsoftu za 20-ak milijardi.
S obzirom na najavu implementacije Gamepassa u tv-e, to je definitivno opcija koju mogu svarit bez problema.
Fenix ne s najavom problema, vec s mirovinom Gabena, jer on je Valve.
Ako se dogodi kupnja Valvea, to bi moglo pasti kod regulatornih tijela, jer to je daleko veci problem od kupnje AcBlizza.
@weky epic je trenutno nebitna stavka na trzistu. Jos jedan u nizu launchera koji se tek treba afirmirati. Prijetnja su za blagdane kada dijele igre, ali na duge staze Valve niti nezna za njih.
chono epic je trenutno nebitna stavka na trzistu
Možda je nebitan po pitanju digitalne trgovine, ali itekako je bitna kompanija u kontekstu Unreal Enginea koji se brzo odvaja od drugih engineova – svaka nova iteracija pojednostavljuje razvoj igara, a pruža više mogućnosti. Tko dođe u njegov ekskluzivan posjed, priskrbio si je ogromnu prednost koja se broji u godinama razvoja. Ako nastave gomilati studije, a žele zgaziti tržište, to im je idući logičan potez.
Uopće ne sumnjam da se i s njima priča.
Dovođenje Sony ekskluziva na PC samo da bi bile ekskluzivne na jednoj platformi je po meni pucanje samom sebi u nogu. Uostalom, iz spora Apple v. Epic Games se vidjelo da EGS sve više pomiče rok kada očekuju da krene zarada od same platforme. EGS ništa ne nudi osim besplatnih igara i negativne reputacije zbog loših praksi prisvajanja ekskluziva.
Microsoftova kupovina Valvea ne bi prošla jer je Valve direktna konkurencija. To bi bio put prema monopolu.
weky To ne. Njih Tencent drži nedodirljivim, što MS ponudi, kinezi će više.
S obzirom na to koliko država regulira povlačenje kineskih tvrtki iz stranih ulaganja, rekao bih da to više nije toliki faktor kao što je bio. Ono što se događa s kineskim ulagačima u europski nogomet, dogodit će se i ulagačima u strano tržište videoigara.
Sport je legalno pranje novaca. Zato klubove kupuju šeikovi i oligarsi, i zato igrači koštaju koliko koštaju.
Fico Microsoftova kupovina Valvea ne bi prošla jer je Valve direktna konkurencija. To bi bio put prema monopolu.
Microsoft ima dovoljno novaca za lobiranje i ne znači nužno da ne bi prošlo. Rekli su Disneyu da im puno toga neće proć pa im je prošlo. Trenutno su vlasnici dvije ogromne network kuće, FOX i ABC. Vlasnici su nekolicine satelitskih i cable kanala, imaju ih više nego itko. Imaju više fizičkih produkcijskih studija nego itko. Vlasnici su najvećeg broja kompanija koje produciraju TV i filmski sadržaj. Javnost je na to gledala kao "Disney je otkupio prava na likove iz Foxa", ali nisu išli za time koliko asseta je dodatno uzeto. Sve od Foxa, sve od Marvela, sve od Lucas Artsa, sve od Pixara. Nitko nije ni trepnuo jer je Disney potrošio 5 milijuna dolara na politička lobiranja u godinu dana.
Btw. Microsoft je 2020. potrošio 9 i zato nitko nije digao glas da je ova kupovina put ka monopolu, a ako pripreme tako teren i pred otkup npr. Valvea, neće nitko dignuti glas ni tada. Za 10 godina ćemo se vratiti na ovu točku i prepoznati je kao trenutak kad je sve otišlo kvragu, ali američki Department of Justice, ili uostalom bilo koja svjetska institucija sigurno neće stati na put Microsoftu i zabraniti nove kupovine i merganja ako dobivaju sastrane that sweet sweet money. Kao što nisu ni sada kada im je sjelo ovih 9 milijuna na račun.
Što znači vrijednost u ovom slučaju? Zar nogometna utakmica nije produkt koji generira prihod od strane ulaznica gledatelja, sponzora i TV kompanija?
blade Lobiranje je ogroman problem sa SAD-om, definitivno. I sa strane DoJ-a, svakako postoji ta vjerojatnost da reakcije nije bilo upravo zbog lobiranja. Međutim, svakako mislim da, iako ima veliki presjek, publika pristupa videoigrama drukčije nego filmovima. Primjerice, kupovina Valvea bi direktno ulazila u tržište open source gaminga zbog podrške za Proton. Zajednica softvera otvorenog koda nije brojna kao korisnici, ne znam, Windowsa, no itekako je glasna. Usudio bih se reći da su PC-aši manje pasivni po pitanju uvođenja novih praksi na platformu od konzolaša, što se vidjelo upravo iz Epic Games Storea koji za sada ne ide prema tolikom uspjehu kolikim se predstavljao. Vjerujem da bi reakcija ipak bila jača od Disneyjeve kupovine Foxa.
Valve je puno manja kupovina od Activisiona, koji je mogao biti okarikteriziran kao nepoštena tržišna utakmica. Nitko ne brani da Steam bude sastavni dio PC-a dok god Windowsi omogućavaju instalaciju drugih launchera i trgovina. Dobit će packe, napisat će disclaimer i to je to.
Druga stvar koja bi se jako brzo mogla dogoditi je razbijanje Electronic Artsa i tu bi Microsoft mogao umočiti prste. EA će ostaviti samo sport, dok će prodati dio s kojim se muče. Jer Fifa je s FUT-ovima čista tvornica novca, dok su DICE, Motive, Respawn, Bioware i drugi postali liability. Previše rizika za premalu dobit.
Ajde MS molim te napravi nam svima uslugu i kupi Ubisoft da ne moramo gledati u one reciklaže dok listamo po PSN Storeu.