blade Postoji li neki IT bubble koji će kroz par godina puknuti i koji će srozati vrijednost kako kompanija tako i cijenu ljudstva u tom sektoru?
Fico ti je dao odličnu perspektivu iz developerskih "rovova". Foggy također. Zbilja odlične. Ja ću ti dati iz perspektive opće poslovne analize/konzaltinga jer sam tu izgradio karijeru i skupio iskustvo. Vidim širu, ali općenitiju sliku, ali pravi presjek dobiješ tek kad uzmeš u obzir obje strane.
Kad netko gleda IT sa strane, bilo ekonomski analitičari, HR, mediji ili treća strana, gledaju IT kao bubble. Jedan, pojedinačni bubble. Prije ili kasnije mora puknuti, zar ne? Ali IT nije bubble, nego bubble wrap. Sastoji se od stotina malih balončića koji svako toliko rastu, pucaju, ali oko svakog tog balona, postoje još nebrojeni drugi koji tek rastu. Na svaki koji pukne, nastane deset novih, nikad većih i stabilnijih.
Pogledaj dot-com balon prije dvadeset godina. On je puknuo. Je li propao Internet zbog toga? Upravo suprotno, tek nakon pucanja balona je Internet prodisao i ušli smo u novu generaciju, na kojoj počiva današnji IT.
Baloni koji pucaju su uglavnom mešetari (unutar IT-a, građevine, burze, bilo čega), takvi dođi i odu, ali zapravo nemaju gotovo nikakav dugoročni utjecaj na tržište. Možda privremen zastoj, ali se tržište brzo samoregulira.
blade Uglavnom je ta poanta priče - kako sve više tih poslova mogu obavljati ljudi koji završe određene tečajeve, koji su niže spreme i slabijeg znanja upravo zbog samog generalnog razvoja tehnologije. Također se nadalje preporučalo i da se djecu ne upisuje na fakultete koje ih vodi k tim poslovima jer se predviđa prezasićenje tržišta te da će IT-evci kroz 10 godina izgubiti na vrijednosti isto kao što se to dogodilo pravnicima i ekonomistima nakon prijelaza tisućljeća. S time da se to sve posebno odnosi na stanje kod nas, ali da se svojevrsna preslika pretpostavlja i u EU okvirima. Pa eto, čisto me zanima je li to sve horseshit ili?
Nije baš tako. To je ovo o čemu foggy piše. Koliko god zvučalo kontradiktorno značenju, automatizacija treba stručnije radnike od manualnog pisanja koda, testiranja, inspekcije, reviewa. Iskusnije, obrazovanije, skuplje. Automatizacija zapravo omogućava veći scale projekata, a ne da male projekte piše AI, ako si na to mislio.
Kao odgovor na tvoje pitanje hoće li se tražiti IT-ovci za pet-šest godina, ako sad upišu fakultet, odgovor je - još kako.
Nedavno smo započeli istraživanje o stvarnim tehnologijama i potrebama koje ćemo imati za 2, 3, 5 godina. Nije to onaj klasični telekom/HR/LinkedIN bullshit gdje pišu tipična govna tipa umjetna inteligencija, zelene tehnologije, fintech i slično. To su cijele branše i način na koji se o njima piše nema veze sa zdravim razumom, niti daje bilo kakvu sliku što učiti i za što se pripremiti. Poanta je, neke tehnologije, frameworkovi, i dr., nisu ni blizu spremni, a drugi nisu došli do nas, pa tržište tek treba narasti. Istraživanje nije ni blizu gotovo i NDA je, ali daj da ti dam mali primjer. Tko danas počne učiti npr. Svelte, za dvije godine, kad se framework počne tražiti kod nas, taj će biti prvi na redu za zapošljavanje i birat će plaću, jer niti će imati konkurenciju, niti će biti istaknutih seniora. Isti će se lako prebaciti s recimo Reacta, ali trebat će vremena. Taj balon se još nije ni počeo napuhivati, a biti će zlatni rudnik među developerima. Balon nikad neće puknuti jer će potražnja biti veća od ponude, baš kako je i sad za većinu tehnologija.
blade Edit: zaboravio sam nadodati i upozorenje kako je besmisleno imat čovjeka starijeg od 50 u tom sektoru s obzirom na to da će se mladi lakše prilagodit razvoj tehnologija
Nope. Baš suprotno. Dat ću ti jedan primjer iz prakse. Jedna velika državna institucija nas je tražila da osiguramo održavanje starog legacy sustava na kojeg se naslanja sve što imaju. Praktički cijeli državni resor ovisi o tom sustavu. Razvio ga je jedan briljantni programer sredinom sedamdesetih i dan danas se koristi u gotovo nepromijenjenom obliku. Nisu pitali za cijenu, jer bi zamijena sustava koštala stotine milijuna, poznavajući našu državu. Mi smo lika od 70+ godina izvlačili iz penzije i sad radi isključivo to. Suluda situacija gdje država ovisi o nekom dedi koji je liability u narednim godinama, jer jebiga, sve znaš.
Zabavan je IT u Hrvatskoj, a nitko nije ni svjestan da pravi shitstorm tek dolazi. Za poslodavce, ne za radnike. Prvi će najebati ogromni sustavi, odnosno firme koje se ne žele promijeniti posljednjih trideset godina.