chono7 Ako se čak i ide onim odvratnim racionaliziranjem: "Joj, pa tamo uvijek nešto", ima još jedan primjer – Hong Kong. Jedna od najvećih trgovačkih luka u svijetu, prosvjedi za koje je ovo u SAD-u za sada mila majka i što je Sony napravio? Odgodio neki događaj? Ne. Maknuli su sve slike prosvjeda u Hong Kongu iz svoje dodjele Sony World Photography nagrade jer su bile politički osjetljive.
Activision Blizzard je odgodio novu sezonu Modern Warfarea zbog stanja u SAD-u. Jesu li takvo što napravili zbog Hong Konga? Ne. Kaznili su Blitzchunga zbog toga što je uživo na Hearthstone natjecanju rekao: "Freedom to Hong Kong", te su potom se na Twitteru ispričali Kini i rekli da podržavaju jedinstvo njihove države.
Sonyjev potez je čisti marketing. Riječ je o poslovno razumljivom potezu i sama poruka koju šalju ne radi nikakvu štetu. U najgorem slučaju će ljudi koji su već svjesni problema shvatiti da je riječ o marketinškom potezu, u najboljem slučaju će dići svijest o situaciji u SAD-u, no to ne znači da ih se ne treba prozivati za dvoličnost.
Isto tako treba biti realističan, ovo što se događa u SAD-u nije mala stvar. Riječ je o državi koja je desetljećima određivala političke trendove u čitavom svijetu i kada se temelj demokracije ugrozi, naravno da će imati utjecaja i na ostatak svijeta. Unatoč tome, to ne znači da se Sony i slične tvrtke ne bi trebalo kritizirati zbog dvoličnosti.
Nema nikakve potrebe za bojkotiranjem ili drastičnijim radnjama čisto zbog toga što, unatoč pretpostavljenoj motivaciji Sonyja, najgore što može iz ovoga izaći je da se podigne svijest o nepravdi i stanju u SAD-u što bi stvarno bilo odlično. Ono što se mora tražiti od Sonyja je da sada stoje iza svojih riječi i ubuduće jednako reagiraju kod pojave borbi za jednakost i pravdu.